HSG (Rahim filmi) nedir?

HSG, yani halk dilinde rahim filmi veya tüp filmi olarak adlandırılan film, rahim ve yumurtalık kanallarının görüntülenmesi için yaygın olarak kullanılan bir röntgen filmidir.

Rahim filmi ne amaçla yapılmaktadır?

Rahim filmi (HSG), rahim içerisindeki yapışıklıkların, tıkanıklıkların göstetilmesinde, gebeliğe engel olabilecek yumurtalık tüplerinin tıkanıklıklarının saptanmasında ve hatta bazen tüplerde olan yapışıklıkların açılmasında kullanılmaktadır.

Rahim filmi nasıl gerçekleştirilir?

Rahim filmi radyoloji uzmanları veya kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanan bir yöntemdir. Rapor yazma yetkisi ise radyoloji uzmanlarındadır. Rahim filmi genellikle kişi uyanık iken yapılmaktadır. Nadiren psikolojik veya diğer faktörlere bağlı olarak kendini iyi hissetmeyen bayanlarda, anestezi doktoru eşliğinde, sedasyon denen hafif derinlikte uyuma yöntemi ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim filmi tecrübeli ellerde genellikle ağrısız, bazen minimum düzeyde çok çok hafif ağrı hissedilebilen bir tetkiktir. Ağrı oluşan hastalarda bu ağrı genellikle işlem sırasında hekimin rahim ağzına dokunuşları sırasında oluşmaktadır. Ancak yeni çıkan plastik ve çok esnek yapıda ince malzemelerin kullanıma girmesi ile işlem artık neredeyse hiç ağrı hissedilmeyecek seviyede azaltılmıştır. Öyle ki bazı hastalar işlemin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini bile farketmemektedirler.

Rahim filminde, smear verme işlemi ile benzer şekilde, rahim ağzına spekulum denen bir aparat yerleştirilerek işleme başlanır. Bu aparat rahim ağzının rahat görülmesini sağlar. Daha sonra rahim ağzından içeriye özel bir ilaç verilmektedir. Verilen bu ilaç röntgen ekranında rahim kanalının ve yumurtalığa giden tüplerin görüntülenmesini sağlamaktadır. Bu ilaç sayesinde rahim ve tüplerdeki olası yapışıklıkların ve tıkanıklıkların görüntülenmesi sağlanmaktadır. Hatta bazen film sırasında izlenen yapışıklıklar verilen ilacın etkisiyle açılmaktadır.

Rahim filmi ne zaman yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Rahim filmi adet bitiminden itibaren ilke hafta içerisinde gerçekleştirilmelidir. Zamanlama hastayı takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından ortak planlanmalıdır. İşlemden sonraki ilk  2-3 gün cinsel birleşme yapılmamalıdır. Bazı durumlarda işlemden hemen sonra doktor tavsiyesi üzerine antibiyotik kullanımı gerekebilmektedir.

Örnek HSG Filmi Görüntüsü

*** HSG, rahim filmi, hakkında daha detaylı bilgi için merkezimizle irtibata geçiniz. İletişim bilgileri için tıklayınız.