Panoramik röntgen (diş filmi) nedir?

Panoramik röntgen filmi, dişlerin karşıdan görülecek ve tamamını içerecek şekilde panoramik olarak filminin çekilmesidir.

Panoramik röntgen çekimi nasıl yapılır?

Panoramik röntgen filmi ağrısız, kısa süren bir tetiktir. Kişinin başı röntgen makinasının orta kısmına yerleştirilerek, cihazın orta kısmında bulunan aparatı ağzı ile hafifçe ısırması söylenir. Tetkiki gerçekleştirecek teknisyen kişiye pozisyon vermekte ve tetkikin optimal yapılmasını sağlamaktadır. Tetkik çok kısa sürmektedir, saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır.

Panoramik röntgende radyasyon var mıdır?

Panoramik diş filminde yeni teknolojiler sayesinde radyasyon miktarı minimuma indirilmiştir. Tüm dünyada diş hekimleri tarafından güvenle kullanılmaktadır.

Panoramik röntgen (Diş filmi) ne için yapılır?

Panoramik röntgen filminde diş yapısındaki bozulmalar, diş eti hastalıkları, diş kökü ve çene ile ilgili rahatsızlıklar, diş kökündeki kistler ve abseler, çürükler, dişe daha önce uygulanmış girişimler vb gibi bir çok konuda bilgi sahibi olunur.

Hamileyim, panoramik röntgen çekilebilir miyim?

Panoramik röntgen çok az da olsa radyasyon içeren bir tetkik olduğundan, diş sağlığınızı ertelemeden hamilelik öncesinde diş sorunlarınızı gideriniz. Ancak hamilelik sırasında diş probleminiz olur ise panoramik röntgen çekilip çekilmemesi hususunda doktorunuzdan öneri ve görüş alınız.

Örnek Panoramik Röntgen Görüntüsü